SATRANÇ ÖĞRETMENİM EĞİTİM SETİ

 

2007 yılında yayınlanan Satranç Öğretmenim Kitabı satranç severler tarafından oldukça beğenilen bir kaynak kitap olmuştur. Bu baskısında oyunun felsefesi, örnek oyunlarla gösterilmiştir. Ayrıca satranç taktiklerinin, örnek oyunortası konumlarının ve planlarının gösterildiği oyunortası bölümü ve temel oyunsonları anlatılmıştır. Bölüm sonlarında çeşitli satranç anekdotları da kullanılarak kitabın keyifle okunması sağlanmıştır. Kitabın içeriğinin genişletilmesine karar verilmiş ve ayrıca yeni konu ve bölümlerle set haline dönüştürülmesi planlanmıştır.

Satranç Öğretmenim 1 – Mat Kalıpları: İlk baskıda olmayan yeni konulardır.

Satranç öğretmenim 2 – Taktikler ve kombinezonlar: İlk baskıya göre daha çok örnek ve alıştırmalar eklenmiştir.

Satranç öğretmenim 3 – Oyunsonu: Daha çok konu ve örnek eklenerek hazırlık aşamasındadır.

Satranç öğretmenim 4 – Oyunortası: Daha çok konu ve örnek eklenerek hazırlık aşamasındadır.

 

 

SATRANÇ ÖĞRETMENİM 1

MAT KALIPLARI

 

 

Öğrenciler ve antrenörler için kaynak kitap olan “Satranç Öğretmenim” serisinin ilk kitabı ODTÜ Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Merdiven Matı, Son Sıra Matı, Kanca Matı, Opera Matı, Apolet Matı, Anastasia Matı gibi 33 farklı mat çeşidinin ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

“Satranç Öğretmenim” serisinin ilk kitabı olan “Mat Kalıpları” kitabında, bilinen temel mat kalıplarının ne olduğu örneklerle anlatılmaktadır. Kitabın amacı, matların isimlerini ezberletmek değil, öğrenilen mat temasının nasıl oluştuğunu tanımanızı ve kendi oyunlarınızda uygulayabilmenizi sağlamaktır.

Her konu anlatımı sonunda, kolaydan zora doğru, puanlı 12 alıştırma sorulmuştur. Çözmüş olduğunuz alıştırmaların değerini puan tablosunda karşılaştırıp hangi seviyede olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Kitapta 1, 2 ve üzeri hamlede 396 mat alıştırması bulunmaktadır. Kitabın son bölümünde, matların karışık olarak sorulduğu, 1 hamlede 48 soru ve 2 hamlede ise 52 soru vardır.

Bu kitap sayesinde değişik mat fikirlerini tanıyıp oyunlarınızda kullanabileceksiniz.

 

SATRANÇ ÖĞRETMENİM 2

TAKTİKLER VE KOMBİNEZONLAR

 

 

Öğrenciler ve antrenörler için kaynak kitap olan “Satranç Öğretmenim” serisinin ikinci kitabı ODTÜ Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Açmaz, şiş, çatal, saptırma, ışınsal saldırı, ara hamle, değirmen, zugzwang gibi 27 farklı taktik temanın ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

“Satranç Öğretmenim” serisinin ikinci kitabı olan “Taktikler ve Kombinezonlar” kitabında, oyunu kazanmamızı sağlayan taktiklerin ne olduğu örneklerle anlatılmaktadır. Örnekler kolaydan zora doğru seçilmiştir. Her konu anlatımı sonunda, puanlı 4 alıştırma sorusu vardır. Çözmüş olduğunuz alıştırmaların değerini puan tablosunda karşılaştırıp hangi seviyede olduğunuzu tespit edebilirsiniz.

Kitapta, 108 taktik temanın alıştırmaları sorulmaktadır. Kitabın son bölümünde ise taktiklerin karışık olarak sorulduğu, 8 adet testten oluşan, toplam 96 alıştırma vardır.

Bu kitap sayesinde çeşitli taktik temaları ve fikirlerini tanıyıp oyunlarınızda kullanabileceksiniz.