SATRANÇ OYUNUNUN KURALLARI
Satranç iki kişinin oynadığı bir oyundur. İki farklı renkte ki taşlarla satranç tahtası ismini verdiğimiz 64 karelik bir zemin üzerinde oynanır. Beyazların 16, siyahların da 16 taşı vardır. Bir oyuncuda ki taşlar ve sayıları şu şekildedir.
Şah 1 adet
Vezir 1 adet
Kale 2 adet
Fil 2 adet
At 2 adet
Piyon 8 adettir. Oyundaki taşlar ve özellikleri kısaca şu şekildedir.

KALE

Kale, yatay ve dikey yönde hareket edebilir. Yatay ve dikey yönde sağa sola, ileriye ve geriye doğru her yöne istedikleri kadar hareket edebilir. Çapraz hareket edemez.

FİL

Fil, sadece çapraz yönde hareket edebilir. Çapraz yönde sağa sola, ileriye ve geriye doğru her yöne istedikleri kadar hareket edebilir. Dikey ve yatay yönde hareket edemez.

VEZİR

Vezir, yatay, dikey ve çapraz yönde hareket edebilir. Yatay, dikey ve çapraz yönde sağa sola, ileri ve geri yöne istedikleri kadar hareket edebilir. Oyunun en hızlı hareket eden taşıdır.

ŞAH

Şah, yatay, dikey ve çapraz yönde sadece bir kare hareket edebilir. Yatay, dikey ve çapraz yönde sağa sola, ileri ve geri yöne sadece bir kare hareket edebilir. Oyunun en önemli taşıdır.

AT

At, L harfi şeklide hareket edebilir. At, L harfi hareketini yaparken iki düz bir yan şeklinde üç adım atarak hareket edebilir. Taşların üzerinden atlayabilen tek taştır. “L” yaptığı karede ki taşı alır.

PİYON

Piyon, sadece bir adım ileri yönde hareket edebilir. Oyunun başlangıcında iki adım ileri de gidebilir. Bu hakkını kullandıktan sonra yine bir adım hareket eder. Geri gidemez.